Geceyarısı Randevu Kapma Savaşı! Para da İade Edilmiyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, vize sorununun devam ettiğini belirterek, “Şu anda randevular kapatılmış durumda. Çok sınırlı sayıda ve nadiren gece yarıları randevu için kota açılabiliyor. Randevular iptal ediliyor. Randevu paraları iade edilmiyor” dedi.

Yaz mevsimi yaklaşırken tatillerini yurt dışında geçirmeyi düşünen vatandaşların planları, vize engeline takılıyor. Bağlıkaya, vize randevularında 2023’ün ortasından beri fiili olarak sorun yaşandığını, gece yarısı açılan sınırlı kotanın da yeterli olmadığını söyledi.

Randevu paraları iade edilmiyor Bağlıkaya, şöyle konuştu: “Şu anda randevular kapatılmış durumda. Çok sınırlı sayıda ve nadiren gece yarıları randevu için kota açılabiliyor. O kotayı da kim kaparsa, kim internetten oraya ismini yazdırırsa onlar randevu alabiliyor. Randevu sıkıntısı had safhada.

Aracı kurumlar randevuları, kendi kurdukları acentelere tahsis etmiş vaziyette. Yaklaşık 80 euro vize ücreti, 40 euro civarında da randevu parası var. Randevu paraları iade edilmiyor.”

Seyahat özgürlüğü elinden alınıyor Bağlıkaya, 2019 yılında Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvurularında ret oranının yüzde 9,7 seviyesinde olduğunu belirterek, “Avrupa Komisyonu’nun dün açıklanan son verilerine göre, ret oranı 2023 yılında yüzde 16,1 düzeyine yükseldi. 2023 yılında 1 milyon 55 bin vatandaşımız vize müracaatı yapabildi.” diye konuştu. Bağlıkaya, Çin’den 2023 yılında Schengen vizesine müracaat edenlerin sayısı 1 milyon 117 bin, ret oranları yüzde 5,5. Neredeyse müracaat eden sayılarımız aynı ama ret oranları bizim 3’te birimiz kadar. İnsanların seyahat özgürlüğü elinden alınıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir