İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüne dünya ne tepki verdi?

Azerbaycan’dan kalkan helikopterin dağlık arazide kaza yapması sonucu İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim ve Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti hayatını kaybetti.

Kötü hava koşulları nedeniyle yaşandığı belirtilen kazada, İran’ın üst düzey isimlerini taşıyan helikopterin tamamen yandığı bildirildi.

Dünyada büyük yankı yaratan kazaya dair çok sayıda açıklama yapıldı.

Hamas, “büyük kayıp” olarak adlandırdığı Reisi’nin ölümü için İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’e, İran hükümetine ve İran halkına “en derin taziye ve dayanışma dileklerini” iletti.

Açıklamada, “Filistin davasını ve İsrail’e karşı direnişi destekledikleri için” hayatını kaybeden İranlı liderleri övgüyle anan Hamas, İran’ın köklü kurumlarının, “bu büyük kaybın yansımalarının” üstesinden gelmesini sağlayacağına olan inancını ifade etti.

Yemenli Husiler de başsağlığı açıklaması yaptı.

Pakistan Başbakanı Narenda Modi, bir günlük yas ilan ettiğini duyurdu.

Modi X hesabından yaptığı açıklamada, “İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin trajik ölümünden derin üzüntü ve şok yaşadık. Hindistan-İran ikili ilişkilerinin güçlenmesine yaptığı katkı her zaman hatırlanacaktır. Ailesine ve İran halkına en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hindistan bu acı dönemde İran’ın yanındadır” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Muhammed bin Zayid en-Nehyan ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de başsağlığı açıklaması yaptı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, ölümler nedeniyle “en içten taziyelerini” iletti.

Bir diğer başsağlığı açıklaması da Tahran’daki Rusya Büyükelçiliği’nden geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir